Kategóriák
Ugrás a kezelőfelületre

Mit csinál egy ingatlanközvetítő nap mint nap?

ingatlanpiaci szakértő
Hírek, tippek, tudásanyagok ingatlanközvetítőknek

Sokan a szabadság, a rugalmas időbeosztás miatt választják az ingatlanközvetítői hivatást, ami valóban óriási előny egy helyhez kötött, nyolcórás munkához képest. De egy dolgot érdemes szem előtt tartani: rugalmas munkaidőben is csak annak a munkának lehet eredménye, amit el is végzünk. Nézzük meg közelebbről, milyen állandó feladatokkal találkozhatsz ingatlanközvetítőként nap mint nap, és mi az, amit érdemes szem előtt tartanod!

Ingatlanközvetítő egy lakás bemutatás közben egy érdeklődő fiatal párral.

Napi teendők kézbentartása

Egy ingatlanközvetítő figyelme egyszerre számos adásvételre irányul. Az egyik házat éppen most kezdik el hirdetni, a másik lakásban közeleg a nyílt nap, a harmadik ingatlannak tisztázásra szorulnak a tulajdonviszonyai, a negyedikre egyszerre több vevő is licitál. Fontos, hogy minden folyó ügyben légy naprakész! 

Mindegy, hogy papír alapú vagy digitális formában, de vezess egy-egy dokumentumot az aktuális ügyfeleidről. Listázd a napi és heti feladataidat, rendszerezetten tárold a szerződéseidet, az ingatlanokhoz tartozó adatokat (cím, telefonszám, szerződések). Reggelente írd össze a teendőidet, és a nap végén összesítsd az eredményeidet! 

Hogyan lesznek ügyfeleim? 

Kezdőként az egyik legnagyobb kihívás a folyamatos ügyfélszerzés. Induló közvetítőként, főleg egy nagyobb cég alkalmazottjaként valószínűleg számtalan hideghívást kell lebonyolítanod, ami sokak számára egy rettegett módszer. Tulajdonképpen számodra ismeretlen, „hideg” eladókkal veszed fel a kapcsolatot telefonon. 

Ennek során talán a legfontosabb az, hogy ne vedd személyes sértésnek, ha elutasítanak. Te egy szolgáltatást kínálsz, a saját tudásodat ajánlod fel és ténylegesen teljes munkaidőben tudsz foglalkozni az ingatlan eladásával, míg a tulajdonos gyakran érzelmektől vezérelten, munka mellett foglalkozik a piacra bocsátott tulajdonával. 

Amikor telefonálsz, néhány másodperc alatt dönt a hirdető arról, hogy nyitott lesz-e feléd vagy sem. Éppen ezért érdemes egy határozott, esetleg előre megírt szöveggel indítanod – nem árt, ha ezt begyakorlod, hasonlóan a liftbeszéd technikához

Hideghívásokon túl

Az egyik legfontosabb, de megfizethetetlen hirdetési forma a „suttogó marketing” vagy szájreklám, azaz amikor a híredet szájról szájra viszik, az ügyfeleid egymásnak ajánlanak. Ha a hideghívásoktól tovább akarsz lépni, akkor ne csak várd, hogy az online piacra felkerüljenek a hirdetések. Kezdeményezz te is! Segíts az ismerősi köröd ingatlanügyleteiben, ajánld fel szaktudásod és teherbírásod, kérd meg a barátaidat hogy ajánljanak a saját ismerőseiknek is. 

A jó híred és stabil ügyfélköröd kiépüléséhez nagyon fontos, hogy egy ügylet lezárásakor jó érzésekkel távozzanak a felek. Gyűjtsd a visszajelzéseket, kérd meg az elégedett ügyfeleidet, hogy értékeljenek az ingatlan.com-on, Google-ben, közösségi felületeken! 

Még nagyobb láthatóságot szerezhetsz, és megjelenhetsz Ingatlankeresőnk mellett a találati listákban és a magánhirdetői felületeken is Partner Programunk segítségével. Próbáld ki magad Prémium Partnerként ide kattintva.

Az ügyfelekkel való kapcsolattartás

Biztosan hallottad már azt a tanácsot, hogy húzd meg a határaidat. Ez a munkaidő tekintetében azt jelentheti, hogy nem kötelező (sőt, egyesek szerint kifejezetten káros) felvenni a telefont este 11-kor. Azonban a jó ingatlanos egyik legfontosabb tulajdonsága a megbízhatóság, hogy az eladó és a vevő egyaránt hídként tekintsen rá. 

Ha látod, hogy volt nem fogadott hívásod, mindenképp hívd vissza az illetőt, lehet, hogy életed nagy üzlete jelentkezik nálad. A jelenlegi ügyfeleidet és az érdeklődőket se hanyagold el, értesítsd őket a fejleményekről és légy érdeklődő az aktualitásokkal kapcsolatban. A telefon mellett figyeld a levelezésedet is, és mielőbb válaszolj a kérdésekre, megkeresésekre, a legtöbb illemszabályzat szerint munkanapokon 12–24, hétvégén 48 órán belül. 

Hirdetések feladása és kezelése

Mindennapi teendőidnek szerves részét képezi az általad kezelt ingatlanok hirdetésének létrehozása és a hirdetések menedzselése. Ehhez fontos, hogy a lehető legtöbb információt sajátítsd el a tulajdonostól az adott ingatlanról. Ebből tudsz majd dolgozni, a pozitív és a negatív tulajdonságokat narratívába rendezni. Ingatlanosként feladatod az eladók edukálása azzal kapcsolatban, hogy milyen trendek figyelhetőek meg az ingatlanpiacon, mik a reális árak, és mire számíthatnak az otthonuk meghirdetését követően.

Vizuális elemek és szöveg készítése

Nem árt, ha rendelkezel olyan eszközparkkal, ami alkalmas minőségi képek és videók elkészítésére. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy többszázezres fényképezőgéppel és operatőrökkel kell befotóznod egy lakást. A minimumfeltétel egy fotózásra alkalmas eszköz, elegendő fény, és az ingatlan lehető legjobb formájának mutatása. Ha virtuális sétát vagy videót készítesz, a hang és a kép minősége legyen kifogástalan, a hirdetésszöveg pedig figyelemfelkeltő és helyesírási hibáktól mentes. 

Hirdetéskezelés

Ingatlanosként nem elég létrehozni egy hirdetést, a munkád része az is, hogy az minél több lakáskereső elé kerüljön – mintha az ingatlan marketingese lennél.

Megoszthatod például a saját közösségi felületeiden – de ehhez természetesen előbb követőbázist kell építened. Az ingatlan.com-on kreditekkel támogathatod az ingatlanokat, hogy a hirdetésed jobb pozícióba kerüljön a találati listán és minél több kereső találkozzon vele. 

Jöhetnek az érdeklődők

Remélhetőleg a hirdetésed vonzza az érdeklődőket, a következő lépés így az ingatlan bemutatása lesz. Ez leggyakrabban személyesen, egyszerre egy érdeklődővel előre egyeztetett időpontban történik. A körülményektől függően szervezhetsz nyílt napokat is, ami negyedórás váltásokban megvalósuló villámlátogatásoktól egészen az állófogadás jellegű, hidegtálas-aprósüteményes bejárásokig terjedhet. 

Személyes márkaépítés

Ha idővel szeretnéd, hogy ne te üldözd a megbízásokat, hanem rád találjanak az ügyfelek, akkor muszáj személyes márkaépítéssel is foglalkoznod. Mára már közhelynek számít, hogy a hagyományos csatornákon kívül az online térben is elérhetőnek, sőt láthatónak kell lenned. Ha saját oldallal rendelkezel, már a kezdetekkor alakíts ki egy önálló arculatot, amiről felismernek; ha pedig együttműködésben dolgozol, akkor igazodj a csapatod arculatához. 

Önfejlesztés

A közhiedelemmel ellentétben nem csupán a gyakorlat teszi a mestert. Minden nap érdemes időt áldozni a tanulásra, új ismeretek szerzésére. Fontos tisztában lenni az ingatlanpiac aktuális állapotával, a témában számos cikket el tudsz olvasni és hallgathatod az ingatlan.com Podcastot YouTube-on vagy Spotify-on is. Ezzel a saját tájékozottságodat növelheted, valamint a megbízó és a vásárló felé is azt sugárzod, hogy ismered a terepet, amin közösen jártok. 

Polihisztornak kell lenned?

Egy ingatlanközvetítőnek minden területhez értenie kell egy kicsit, amit érint munkája során: kommunikációs és tárgyalástechnikák, jogi kérdések, műszaki ismeretek. Ez nem azt jelenti, hogy a tökéletes ingatlanos egy jogi diplomával rendelkező influencer mérnök, de fontos, hogy alapvető kérdésekre tudjon válaszolni. Ehhez elengedhetetlen a folyamatos ismeretbővítés. 

Érdemes megfigyelni a minket körülvevő pálya- és versenytársak gyakorlatait, és magaddal vinni, amit jó gyakorlatnak tartasz. Ha valamilyen speciális tudásod van, akkor kamatoztasd a munkád során, legyen az a lokális beágyazottság, egy ritka idegennyelv ismerete, vagy némi lakberendezői véna. 

Végezetül bővítsd a kapcsolati hálód és építs jó viszonyt hitelügyintézőkkel, építészekkel, home stagerekkel, ügyvédekkel. Ha valami meghaladja a kompetenciáidat, arra ajánlhatod őket, és cserébe ők is irányíthatnak hozzád lehetséges ügyfeleket. 

Még több ingatlanközvetítőknek szóló tudásanyagot találsz cikkeink között, vagy az alábbi gombra kattintva:

További hasznos cikkek

Ajánlott cikkek