Ingatlanközvetítőként kiemelten fontos, milyen első benyomást nyújtasz – de az sem mindegy, ezután hogyan mutatkozol be. Lehengerlő kommunikációval bárkit lenyűgözhetsz, kapcsolatokat teremthetsz és ügyfelekre, ajánlásokra tehetsz szert. Lássuk, hogyan kerülhetsz az emberek fejébe!
A megjelenéstől a bemutatkozásig
Nemrég Kovács Kornél cikkéből megtudhattad, mennyire fontos az első benyomás. Megjelenésünkkel hatunk az emberekre és nem elég jónak lenni, jónak is kell látszani. Ha ezt a szintet megugrottad, a következő lépés a bemutatkozás, hogy az első találkozás kellemes legyen, és emlékezzenek is rád. Ha jól tudsz bemutatkozni, könnyebb kapcsolatokat teremteni, és gyorsabban eléred azt a szintet a karrieredben, ahol nem hideghívásokon múlik a munkád.
A jó hír az, hogy nekünk, ingatlanközvetítőknek mindenki potenciális ügyfél, aki lakik valahol! Ingatlanügyei bizony mindenkinek vannak. Ezért érdemes olyan közösségekbe járnunk, ahol új emberekkel, leendő ügyfelekkel találkozhatunk. Például üzleti reggelik, konferenciák, de akár egy edzőteremben vagy teniszpályán is találkozhatsz valakivel, aki később ingatlant venne vagy adna el.
Készülj a bemutatkozásra az elevator pitch módszerrel
Amennyiben tudatos vagy és előre felkészülsz ezekre a beszélgetésekre, könnyedén olyan nyomot hagyhatsz az újonnan megismert emberekben, hogy mikor ingatlanpiaci kérdéseikre keresnek megoldást, te leszel az első, aki az eszükbe jut majd.
Ebben a felkészülésben lehet segítségedre az elevator speech vagy elevator pitch módszer. Hallottál már róla? A módszer az Amerikai Egyesült Államokból, a 70-es évekből ered, és gyorsan fontos kommunikációs eszközzé nőtte ki magát. A felhőkarcolós irodaházakban a vezetőség többnyire a legfelsőbb emeleteken dolgozott, így egy egyszerű alkalmazottnak vagy egy üzleti partnernek kb. egy „liftútnyi” 30-60 másodperc jutott, hogy bemutatkozzon és pozitív hatást gyakoroljon a főnökére.
A „liftbeszéd” lényege tehát, hogy gyorsan és emlékezetesen be tudd mutatni magad és a szakterületed. De mi kell ahhoz, hogy az ember ennyire meggyőző lehessen? Elsajátítható ez, vagy ha nem születtél lehengerlőnek, már esélyed sincs? Ha a bemutatkozásod egy egyszerű hármas struktúra alapján építed fel, akkor könnyű dolgod lesz. Ez a struktúra a WOW-HOW-NOW. Vizsgáljuk meg, mit jelentenek az elemei egyesével!
Mit jelent a WOW?
Az első elem, a WOW lényege, hogy a bemutatkozásod ne a hagyományos és őszintén szólva unalmas „XY vagyok, innen jöttem, ezzel foglalkozom” formulát kövesse. Már az első mondatodnak tartalmaznia kell azt a bizonyos WOW-faktort, azaz legyen különleges és rendhagyó. Éppen ezért nem is érdemes a neveddel kezdeni a bemutatkozásodat, hiszen ki jegyzi meg a neved, ha nem is tudja miért kellene hogy emlékezzen rád később?
Emeld ki például, mi az, amiben te vagy a legjobb, miben tudsz mások segítségére lenni. Nem elég csak nagy kijelentéseket tenni, hagyd hogy a számok vagy sztorik beszéljenek helyetted. Emeld ki, amire igazán büszke vagy és sokat elárul rólad, például egy díj, a követőid száma, egy ügyfeled különösen nagy sikere amit segítettél elérni neki.
Egy jó elevator pitch tehát lényegében egy felkiáltójellel kezdődik: valamivel, ami annyira meghökkentő vagy érdekes, hogy azonnal felkapja rá a fejét a hallgatóság.
Ha megvolt a WOW, jöhet a HOW
Ha megragadtad a hallgatóságod figyelmét, akkor jöhet az, mivel lehet téged megkülönböztetni másoktól. Mi az, amiben jobb vagy, mint a versenytársaid?
Hozhatsz itt is számokat, ügyféltörténetet. Érvelj bátran magad mellett, de arra figyelj, hogy háromnál több érvet ne sorolj fel. Könnyű átesni a ló túloldalára, és a túltolt érvekkel ellenkező hatást válthatsz ki. Azaz a meggyőző helyett akár egyenesen taszítóvá válhatsz.
NOW, azaz most vagy soha
Egy ütős, meggyőző bemutatkozás végén fontos, hogy legyen egy cselekvésre hívás: egy javaslat a kapcsolatotok további alakulásáról. Érdemes a végére egy olyan mondatot illeszteni, amiben vagy felajánlod, hogy te keresni fogod az illetőt, vagy akár személyes találkozóra is invitálhatod.
Például:
- „Kövess be instagramon, ott vagyok a legaktívabb, ott mindig látod az ingatlanpiaci aktualitásokat!”
- „Küldök egy bemutatkozót emailben, így megtalálsz, ha szükséged lenne ingatlanos szakemberre!”
- „Mit szólnál egy személyes találkozóhoz a jövő héten, amikor bővebben is tudok mesélni az ingatlanpiac aktualitásairól?”
Ne felejtsd el gyakorolni
Állítsd össze a bemutatkozásod a fenti három alapelv alapján, majd szánj időt a begyakorlásra. Add elő a tükörnek, mondd fel a párod, barátaid, kollégáid előtt. Minél többet mondod el, annál természetesebben és meggyőzőbben jön majd éles helyzetekben is. Ha ilyen módon készülsz fel a kapcsolatépítésre, akkor egészen biztos, hogy a hatás sem marad majd el!
Ha szeretnéd fejleszteni a kommunikációs készségeidet, többek között az elevator speech-et is gyakorolnád, akkor megteheted ezt szeptember 27-én, a Call To Action Mentorprogram következő eseményén. További részletekért kattints ide.
A cikk szerzője Movik Gabriella, az Ingatlan Coach irodata tulajdonosa.
Gyere el az ingatlan.com Konferencia 2024-re és teszteld élesben az elevator pitch-ed: